Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy” od 2013r. do chwili obecnej realizuje projekty z zadania publicznego „Dzielnice Kultury” we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin w ramach Teatru Zarembiacy. Projekty te mają na celu aktywizację wychowanków, rozwijanie umiejętności i zainteresowań dzieci: (plastycznych, tanecznych, muzycznych, historycznych, teatralnych i filmowych), edukację historyczna i patriotyczną. Realizowane projekty dotyczą ważnych wydarzeń w życiu społeczności Domu Dziecka: obchodów świąt np. takich jak Dzień Dziecka czy 11 Listopada oraz spotkań okolicznościowych np. Powitania Wiosny, Kolędowania.
Przez ostatnie 2 lata szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia filmowe, które umożliwiły wychowankom Domu Dziecka ujawnienie swoich zdolności przed kamerą. Wychowankowie oraz byli wychowankowie a nawet niektórzy wychowawcy i pracownicy socjalni placówki z chęcią angażowali się w inscenizowanie scenek o charakterze historycznym n.t. Żołnierzy Wyklętych i legend lubelskich. Owocem tych działań jest kilka etiud tematycznych. Dzięki zaangażowaniu wychowawców, studentów i wolontariuszy oraz wsparciu Domu Dziecka udało się odwiedzić różne środowiska w Lublinie oraz jego okolicach (Miejską Bibliotekę Publiczną im H. Łopacińskiego Filia 38, klasztor oo. Bernardynów, Szkołę Podstawową nr 14 w Lublinie, AKJ, Arizona – Hipoterapia, Ogród Botaniczny, Skansen Lubelski, Dom Kultury Bronowice oddział „Maki”, okolice Łęcznej itp.) ale też i osób z dzielnicy Sławin np. syna legionisty Wojciecha Papieża, aktora Teatru Andersena Konrada Biela czy Pani Kamili Stefańczyk oraz jej męża z Arizona Hipoterapii, którzy jako pierwsi użyczyli nam swojej pomocy i realizować zaplanowane działania. Projekty miały wymiar wielopokoleniowy i lokalny. Ponadto w celu lepszego poznania dzielnicy rokrocznie organizowane są na jej ulicach inscenizowane podchody w których zawarte są wątki historyczne i lokalności miejsca.
Lata 2018-2019 to także poznawanie historii bohaterów Niepodległości, w kontekście świętowania 100-lecia odzyskania Niepodległości. Nakręciliśmy dwa krótkie filmy o bohaterach tamtych lat: Janie Papieży i Janie Kosidło. Oba prezentowaliśmy w ramach konkursu IPN: Niezwyciężeni 1918-2018. W roku 2018 nasz film o legioniście Janie Papieżu został wyróżniony na etapie ogólnopolskim konkursu i uczestniczyliśmy w Gali wręczenia nagród w Warszawie.