Wychowanie przez sport

Sport jest nieodłącznym towarzyszem naszego Stowarzyszenia od początków jego działania. Powodem tego sportowego zacięcia była potrzeba wsparcia sportowej aktywności wśród wychowanków Domu Dziecka. Nasz Dom, z siedzibą w centrum miasta przy ul. Narutowicza, cierpiał na brak miejsca, wyrażał się m.in. w braku infrastruktury sportowej – nie mieliśmy boiska czy sali gimnastycznej, więc trudno był zmobilizować dzieci do tego, żeby pograć czy poćwiczyć.
W Stowarzyszeniu od początku działali tacy „sportowi zapaleńcy” jak Pan Darek, Ryszard, Arek, Maciej czy Konrad, którzy tchnęli w nasze dzieci odrobinę sportowego ducha.


Zaczęło się dawno temu od piłki nożnej (w wydaniu halowym i „trawiastym”), później był tenis stołowy, aczkolwiek paraliśmy się także koszykówką, unihokejem, boksem, pływaniem (w formie bardziej rekreacyjnej) i innymi. Wiele inspiracji do rozwijania naszych sportowych talentów wprowadziła Fundacja EVA z Warszawy, która od lat prowadziła wakacyjne sportowe spartakiady dzieci z domów dziecka, oraz Mistrzostwa Polski Domów Dziecka w różnych sportowych dyscyplinach. Z czasem zaczęliśmy być bardziej zorganizowani, więc nasze drużyny zaczęły brać udział w rozgrywkach amatorskich lig sportowych: w piłce nożnej (drużyny dawna Zarembiacy i bardziej współczesna FC Gliniana) czy tenisie stołowym (Zarembiacy i Zarembiacy II).


Z czasem nasze sportowe starania przynosiły także nasze małe sukcesy: mamy na koncie dwa Mistrzostwa Polski w piłce nożnej Domów Dziecka (może jeszcze nie jesteśmy tak utytułowani jak np. Legia Warszawa, ale wszystko przed nami …:), sporo indywidualnych i drużynowych sukcesów w rywalizacji tenisowej Domów Dziecka i innych, jeden z naszych chłopaków sięgał po medale mistrzostw polski juniorów i seniorów w boksie, dwóch naszych utalentowanych chłopców było w drużynie, która zdobyła wicemistrzostwo świata w piłce nożnej domów dziecka, czy grało w rozgrywkach regionalnych niższych lig piłkarskich.


Trzeba jeszcze zastanowić się …. po co te sportowe inspiracje … aby wychowywać dzieci i młodzież do aktywności ruchowej. Nasi wychowankowie nie mieli w rodzinach biologicznych pozytywnych wzorców do spędzania czasu wolnego. Angażowanie ich do rywalizacji sportowej, odkrywanie pasji sportowych i czerpanie radości ze sprawności sportowej wpływa na ich rozwój. Sportowa rywalizacji daje satysfakcję, ale również uczy pokory, mają charakter prozdrowotny oraz uczą aktywnie spędzać czas. I można by jeszcze wymieniać wiele …. To wystarczy, żeby dojść do wniosku, że …. WARTO było ….
Zapraszamy do galerii na nasze sportowe wspomnienia, a gdyby ktoś wpadł na pomysł, żeby kupić nam karnet na basen, do siłowni, czy na jazdę konną lub zaopatrzyć nas w niezbędny sprzęt (używamy go więc się nieco niszczy) to zapraszamy do kontaktu na stowarzyszenie@zarembiacy.org.pl lub do zakładki kontakt.

O naszych sportowych dokonaniach można poczytać m.in. tutaj:

dziennikwschodni.pl/2014

dziennikwschodni.pl/2015

ias24.eu/2010

lublin112.pl/2017